Indywidualna i grupowa psychoterapia uzależnień

Zastanawiając się pomiędzy obydwoma tymi rodzajami terapii, warto pamiętać , że pomimo różnych metod, na których opiera się terapia, jej cel jest zawsze taki sam. Efektem spotkań są bowiem zmiany w zachowaniu oraz sposobie myślenia, a także złagodzenie poszczególnych objawów doświadczanych przez Pacjenta. Wszystko to prowadzi do podniesienia jakości życia oraz wypracowania umiejętności samodzielnego zrozumienia emocji i utrzymywania odpowiedniego poziomu motywacji. Pamiętaj, że zarówno w przypadku spotkań grupowych, jak i z samym psychoterapeutą, nie otrzymasz gotowego zestawu porad, który da Ci konkretne odpowiedzi jak radzić sobie z problemami. W tym zakresie terapia indywidualna i grupowa nie różnią się niczym – tym, co ma tutaj znaczenie jest sposób, w jaki dojdziesz do zmian.

Podczas spotkań w grupie Pacjentów przyjrzysz się bowiem swoim zachowaniom, relacjom oraz schematom działania w kontekście osób z podobnymi trudnościami Terapia indywidualna skupia się natomiast na stworzeniu bezpiecznej relacji z terapeutą, która pozwoli Ci skupić się na swoich odczuciach i przeżyciach.

Podjęcie decyzji o psychoterapii to ważny krok dla każdego Pacjenta. Zanim jednak umówisz się na spotkanie, warto przemyśleć, jaki rodzaj terapii będzie dla Ciebie odpowiedni. Podejście lekarza, forma spotkań, ich częstotliwość oraz ilość uczestników to czynniki, które będą miały wpływ na Twoje samopoczucie, a także efekty, jakie osiągniesz. Pamiętaj, że zarówno terapia indywidualna, jak i grupowa, są skuteczne – warto jednak wiedzieć, czym różnią się stosowane w ich trakcie techniki i przy jakich trudnościach są rekomendowane poszczególne te formy pomocy.

Facebook
Instagram